Egipskie Mau

hieroglify

EGYPTIAN MAU – EGIPSKI MAU
ŻYWY ZABYTEK – KOT ZE SKARABEUSZEM NA CZOLE I NASZYJNIKIEM NA SZYI – DOMOWY GEPARD

hieroglify

Wielu ludzi marzyło o posiadaniu w swoim domu kota, który wygląda jak mały gepard, za razem udomowionego i bardzo dobrze socjalizowanego, bardzo eleganckiego w przepięknych barwach, cudownego i wiernego towarzysza, a za razem relikt przeszłości i mistycyzmu owianego legendami i tajemnicami – takim właśnie Kotem jest Egipski Mau. Te wspaniałe Koty Egipskie Mau są najstarszą, najbardziej tajemnicza rasą znaną na świecie – koty mityczne z historią sięgająca kilku tysięcy lat nadal mogą cieszyć nas swoją obecnością i nadal są dostępne w kilku światowych hodowlach.  Pochodzące ze Starożytnego Egiptu, których historia znana ludzkości ma ponad 4 tys lat. Były otoczone wieloma legendami i czczone jak bogowie, chronione przez prawo, te małe cętkowane zwierzaki to relikt  przeszłości, po śmierci były mumifikowane i chowane razem z Faraonami i Królami.  Wiele odczytów z hieroglifów nadaje im czasem przesadną moc i siłę w walce ze złymi mocami. W tamtych czasach u bogatych ludzi Koty te były domownikami specjalnie traktowanymi, bo wierzono że mogą ochronić rodzinę i domostwo. 

papirus

Najnowsze badania genetyczne, które prowadziła Pani doktor Leslie Lyons potwierdziły niezaprzeczalnie Egipskie pochodzenie tego Kota. Egipskie Mau bardzo często występowały w sztuce Egipskiej i wiele artystycznych przekazów pokazuje nam wygląd tego pięknego Kota.To jedyne udomowione  koty z cętkami, które widać tylko na zewnętrznej stronie okrywy włosowej. Sprowadzają szczęście, bronią przed złymi mocami i zapobiegają złu, chorobą, a w hieroglifach znajdują się zapisy, że potrafiły leczyć, chronić i odpędzać złe moce.  W Starożytnym Egipcie stawiano im pomniki- czczono i oddawano cześć. Historia potraktowała je bez litości z biegiem czasu prawie całkiem znikły z naszej planety.

Mau po Egipsku to kot, jest to udomowiony przodek Żbika Nubijskiego jest pradziadem wszystkich kotów. W roku 1956 do Ameryki Północnej zostały przemycone trzy koty Egipskie Mau przez rosyjskich cukierników i księżniczkę Natalie Torubetskoy, były to kotki Baba i Liza i Kocurek na którego wołano Jojo. Mau został wpisany do rejestru Kotów Rasowych w roku 1979 w Ameryce i zaczęto prowadzić jego selektywną hodowlę, a z czasem i powiększyła się pula genetyczna dla hodowców. Na świecie jest tylko kilkanaście hodowli tych kotów,  jest to bardzo specjalna rasa najbardziej poszukiwana  na świecie. Koty Egiptian Mau  to najszybsze koty domowe potrafią biegać z prędkością 45km na h, są przyjazne i ciekawski co zobaczą muszą poznać, dotknąć i zrozumieć. Są bardzo wyrozumiałe i karne, dobrze rozumieją czego nie wolno im robić. Nie przesadne jest stwierdzenie, iż jako jedyne Koty rozumieją mowę człowieka i nie tylko fonetyczną ale i mowę ciała. Z przekazów wiemy, iż starożytni Egipcjanie wierzyli w lecznicze moce tych Kotów, jest w tym może trochę prawdy na przykładzie mieszkanki Francji Janette Roser u które wykryto chorobę nowotworową wątroby w roku 2010 , a leczenie nie dawało prawie żadnych rezultatów. Lekarze orzekli, że pozostało jej co najwyżej pięć miesięcy życia z czym się pogodziła. W tym samym czasie jej córka Salima Roser, która od jakiegoś czasu mieszkała w USA wróciła do Francji by opiekować się chorą matką i spędzić z nią ostatnie chwile, przywiozła ze sobą swojego Kota – Egipskiego Mau, którego kilka lat wcześniej zakupiła w Stanach Zjednoczonych. Kot bardzo szybko zaaklimatyzował się w nowym miejscu i coraz więcej czasu spędzał u matki właścicielki Kota wybierają chore miejsce i przeraźliwie głośno mrucząc. Po kilkunastu dniach bóle wątroby zaczęły lekko ustępować, a po dwóch miesiącach chorej kobiecie powtórzono badania, które wykazały, że po nowotworze nie ma ani śladu. Być może Kot w tym wszystkim był tylko zbiegiem okoliczności, ale nie można odwoływać się do autosugestii bo ani właścicielka Kota ani jej matka nie znały historii rasy i nigdy nie słyszały o właściwościach leczniczych Kotów Egipskich – historia ta daje wiele do myślenia, w każdym razie lekarze Francuscy orzekli że wyzdrowienie Pani Janette Roser jest dla nich niezrozumiałe, i że to pierwszy taki znany przypadek gdy doszło do samowyleczenia zaawansowanej choroby nowotworowej. Pani Janette posiada w tej chwili trzy Koty Egipskie w tym dwa zakupione w Polsce.  Jest wiele podobnych zdarzeń…….

 Są chętne do zabawy aportują, wymuszają by być w centrum zainteresowania. Mau są bardzo wierne uwielbiają swoich właścicieli, nadają się dla całej rodziny. Jeśli taki kot zaprzyjaźni się z człowiekiem to na całe życie sprowadza na niego szczęście i staje się jego cieniem i stróżem. Obserwując mimikę Mau można czytać w jego myślach, wesołe usposobienie i brak obojętności na otoczenie to ich cecha przepisana. Mają wspaniały słuch i węch, oraz niesamowity instynkt do przeczuwania rzeczy które mają się zdarzyć.  Moc tych kotów jest wyraźnie wyczuwalna, właściciele pojedynczych przedstawicieli Egiptian Mau na całym świecie twierdzą że koty zmieniły ich życie na wiele lepsze, że odpychają problemy i kłopoty, chronią i opiekują się domem i człowiekiem jeśli tylko jest tego wart. Możliwość posiadania takiego kota przez wiele lat była prawdziwym marzeniem, które się urzeczywistnia. Egiptian Mau budową ciała przypominają gepardy tej średniej wielkości, krótkie koty są piękne i bardzo inteligentne mają odróżniające cechy-jedno z nich jest fałd skórny ciągnący się do brzucha po kolana wydłużone tylne łapy zapewniają większy zakres ruchów i dłuższe skoki w trakcie biegu zwiększa szybkość kota- kolejna cecha jest niezwykła szata, występują trzy kolory: srebrny, dymny i brązowy, następną cechą mają wyraziste oczy, duże, bystre i owalne u dorosłych kotów zyskują niezwykłą barwę często mają oczy koloru agrestowego, charakterystyczny odcień zieleni i ich pyszczek wygląda tak jak by były pomalowany tuszem do rzęs, wokół oczu widać ciemne linie. Egiptian Mau żyją od 18 do 20 lat dożywają późnej starości w pełnym zdrowiu, pielęgnację tych kotów jest bardzo prosta, wystarczy założyć stare rajstopy na rękę i wygłaskać nimi kota w ten sposób usuniemy martwe włosy. Koty tej rasy mają niesamowitą cechę kiedy są szczęśliwe zaczynają dosłownie chichotać ten kot powinien należeć do rodziny, być jej częścią, wtedy naprawdę będzie szczęśliwy i przeniesie szczęście. Dobrze się czuję tam gdzie znajduję się jego przyjaciel –człowiek, łatwo się klimatyzuję nie należy do kotów natrętnych za dobroć której zazna od człowieka potrafi się odpłacić. Zdecydowanie wolą towarzystwo ludzi od innych Kotów czy psów, z którymi również bez problemu się dogadują.

Koty Egipskie Mau, można ze sobą krzyżować niezależnie w której (jednej z trzech barw) występują w kolorze srebrnym, brązowym i dymnym.

Ciało :

Lekko wydłużone, średniej wielkości, muskularne, ale szczupłe i eleganckie. Luźny płat skóry schodzący od łopatki aż do kolana. Nogi Średniej długości, łapy delikatne i zaokrąglone. Tylne kończyny są nieco dłuższe od przednich. Ogon średniej długości, szeroki u podstawy i delikatnie zwężający się.

Głowa :

Kształt umiarkowanego klina z delikatnie zaokrąglonymi konturami, bez żadnych płaszczyzn, policzki nie są pełne, profil posiada przejście od czoła do nosa, które linią ciągnie się i harmonizuje z szyją.

Głowa :

Kształt umiarkowanego klina z delikatnie zaokrąglonymi konturami, bez żadnych płaszczyzn, policzki nie są pełne, profil posiada przejście od czoła do nosa, które linią ciągnie się i harmonizuje z szyją.

Nos równomiernej szerokości od podstawy, aż do zakończenia. Kufa średniej długości, nie szpiczasta, broda i żuchwa bardzo mocne.

Uszy są średniej wielkości o podstawie szerszej, postawione pionowo i zakończone umiarkowanie ostro, dobrze rozstawione.

Oczy w kształcie migdałów, ustawione pod niewielkim kontem w kolorze zielonego agrestu – u Mau srebrnych. Ogólne wrażenie pomalowanego kredką do oczu kota.

Okrywa włosowa :

Średnio krótka, przylegająca do ciała, miękka i delikatna występująca w trzech kolorach :srebrnym, dymnym i brązowym.

Wzór cętkowania jest bardzo skontrastowany, wyraźnie dostrzegalny, cętki umiejscowione wzdłuż kręgosłupa wtapiające się paskami na biodra i dalej do czubka ogona. Rozchodzące się od kręgosłupa w dół na całe ciało, aż do nóg. Jeden lub więcej rysunków naszyjnika na szyi i dwa rzędy guzików na brzuchu.

hieroglify

Opracowanie Krzysztof Wycichowski
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie całości lub części jest zabronione.

tekst złożony jako wzór w Stowarzyszeniu Hodowców Kotów – WCF

udostępniano do publikacji

udostępnianie tylko za zgodą autora.

hieroglify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *