Rosyjskie Niebieskie

Kot ROSYJSKI NIEBIESKI to lojalny, oddany pieszczoch w niebieskim kolorze o podwójnym pluszowym futrze, nie hałaśliwy i łatwy w utrzymaniu nawet w niewielkim mieszkaniu. Najbliżsi przodkowie kotów Rosyjskich Niebieskich pochodzą z Rosji z okolic Archangielska nad Morzem Białym, jednak sama rasa została wyhodowana w Anglii, gdzie w zasadzie tylko dokonano drobnych zabiegów w ulepszeniu ich proporcji ciała. Jako jedna z nielicznych ras jest rasą naturalną. Ostre warunki klimatyczne i izolacja od innych euroazjatyckich kotów doprowadziły do wyselekcjonowania zwierząt o pięknym podwójnym futrze w kolorze niebieskim srebrzącym się (co zawdzięczają milimetrowej długości białym końcówkom włosa). Koty te robiły bardzo dużą karierę na dworze carskim. Car Mikołaj miał koteczkę Rosyjską Niebieską, której, jak wieści niosą, powierzał największe państwowe tajemnice. Ze względu na niespotykaną dystynkcję i lojalność tych kotów zabierano je w dalekie podróże na statkach handlowych i tak około 1800 roku marynarze przywieźli do Anglii większą ilość tych kotów, gdzie zdobywały dużą popularność. Początkowo nazywano je rasą rosyjska, koty z Archangielska czy po prostu „niebieskie”. Po wojnie rasa ta była już na wymarciu, dlatego w Szwecji powstał program odnowy kotów Rosyjskich Niebieskich. W roku 1960 urodził się pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. W kolejnych latach zamieszkiwały domy w Europie Azji i Ameryce, wszędzie zdobywając bardzo dużą popularność. Są mieszkańcami wielu pałaców monarszych, dwie kotki zamieszkują prywatne apartamenty Papieskie w Watykanie.

 01

Prawdą jest, że tam gdzie jest kot Rosyjski Niebieski, tam mieszka szczęście. Nie sam ich wygląd jest najważniejszy ale również wyjątkowy charakter. To zadziwiające połączenie spokojnego domowego śpiocha z szybkim, sprytnym i pełnym energii subtelnym pieszczochem. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i pomaga mu jak tylko może w sprawach domowych. Spaceruje sobie po domu, lecz nawet gdy ma możliwość prześlizgnięcia się do ogrodu, to niechętnie z tego korzysta. Stroni od hałasu i obcych ludzi, a dom imprezowy to dla nich bardzo złe miejsce. Są spokojne i ciche, ale rozmowne. Lubią podróżować i są ciekawe wszystkiego co nowe. Naprawdę czuje się, że kochają domowników. Te koty to szczęście w kolorze nieba.

 02

Nasze koty Rosyjskie Niebieskie stanowią wzór typu rasy. Hodowla nie bierze udziału w eksperymentach zbyt ambitnych hodowców, którzy zabiegami i eksperymentami (doprowadzającymi rasę do ruiny genetycznej) próbują zmieniać typ kotów .Wszystkie nasze koty są najwyższej klasy i stanowią wzorcową arystokrację kotów RUS w Europie, na której bazuje wiele hodowli na świecie. Kocury reprodukcyjne są pierwszymi w historii Polski i jedynymi w tytule Grand European Champion-Grand Continental Champion – co oznacza najwyższej klasy standard.

 03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *